Vademecum

Zobacz pozostałe wpisy

Sprzątnij wirusa!

05 lutego 2016

Zrobiło się cieplej i wirusy zaczynają atakować. Dodatnie temperatury powietrza sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji. Aspiryna, gorąca herbata z imbirem i miodem, schowanie się pod koc to najprostsze sposoby,  żeby przetrwać przeziębienie.  Ale co zrobić, żeby powstrzymać wirusa, zanim dopadnie nas, członków naszej rodziny  i kolegów w pracy? Odpowiedź kryje się w banalnym słowie: sprzątanie.
 

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na odchorowanie grypy czy przeziębienia w domowych pieleszach, w izolacji od ludzi. Przebywając wśród domowników lub kolegów z pracy kichamy, wycieramy nos, pokasłujemy. Nie wszyscy jednak wiemy,  że roznoszenie wirusa w najbliższym otoczeniu można ograniczyć po prostu SPRZĄTAJĄC.
Ponieważ do zakażenia wirusem dochodzi głównie drogą kropelkową, należy zadbać o to, by w powietrzu, którym oddychamy, nie było wirusów. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Czyszcząc  i dezynfekując powietrze. Co prawda jest trudne do wykonania bez specjalistycznego sprzętu, ale nawet bez niego warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń bez względu na temperaturę na dworze.
  • Czyszcząc i dezynfekując wszystkie powierzchnie, na których drobnoustroje mogą się znajdować.

Szczególnie dokładnie należy czyścić te miejsca, na które ludzie „dmuchają”: lustra w łazienkach i toaletach, powierzchnie drzwi na wysokości głowy, słuchawki telefoniczne. Ważne jest też dezynfekowanie przedmiotów i miejsc dotykanych przez wiele rąk, takich jak ogólnodostępne aparaty telefoniczne, komputery, drukarki, kserokopiarki, a także klamki, strefy dotykowe drzwi, balustrady, wszelkiego rodzaju przyciski i włączniki. Warto szczególną uwagę zwrócić na mycie i dezynfekcję wszystkich powierzchni w windach.

Największym rezerwuarem wszelkich mikroorganizmów, także chorobotwórczych są nasze stanowiska pracy a zwłaszcza komputery: klawiatura, mysz i oczywiście monitory, na które dmuchamy i kichamy często przez 8 godzin bez przerwy. Warto więc zadbać także o ten obszar.

Większość środków dezynfekujących działających na zarazki, o ile stosujemy je zgodnie z zaleceniem producenta, działa skutecznie także na wirusa grypy. Do sprzątania najlepiej używać preparatów myjąco-dezynfekujących, a słuchawki dodatkowo dezynfekować  preparatami z dodatkiem alkoholu.
Pamiętajmy też o częstym myciu rąk, zwłaszcza po kontakcie z kluczami, pieniędzmi, kartami bankowymi, komórką.  Radzimy również przecieranie dłoni od czasu do czasu specjalnymi preparatami lub chusteczkami o właściwościach antyseptycznych, które są dostępne w aptekach i drogeriach. Dzięki tym prostym zabiegom możemy dać odpór wirusowi, a nawet zapobiec grypowej epidemii.
 

tekst redakcyjny w konsultacji z Ewą Elsner głównym technologiem Impel Cleaning Sp. z o.o.