Vademecum

Zobacz pozostałe wpisy

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

10 lutego 2016

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Data jest nieprzypadkowa, gdyż 11 lutego wyrażony liczbowo to 11/2 - zapis numeru.
W tym dniu we wszystkich krajach Europy organizowane są liczne kampanie  informacyjne, które uczą właściwego korzystania z numeru 112.

Badania pokazują, że tylko 27% Europejczyków zna ten numer oraz jego zastosowanie. W porównaniu z innymi państwami europejskimi, znajomość numeru 112 jest w Polsce duża, jednak nadal jest on zbyt często wybierany niezgodnie z przeznaczeniem.
 

Pamiętajmy!
Numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia
. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Bardzo często operatorzy odbierają bezzasadne zgłoszenia, które powinny być bezpośrednio kierowane na inne numery alarmowe. Blokowanie numeru 112 uniemożliwia szybkie dodzwonienie się po pomoc komuś, kto naprawdę jej potrzebuje.  Według danych organizacji EENA (European Emergency Number Association) w całej Unii Europejskiej odsetek nieuzasadnionych zgłoszeń jest bardzo wysoki i wynosi ponad 50%.

Wdrażanie Europejskiego Numeru Alarmowego 112 rozpoczęło się w 1991roku,  od 2008 roku jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osoby przebywające na terenie dowolnego kraju Unii mają możliwość połączenia się z operatorem bezpłatnego numeru 112, aby uzyskać pomoc. Operator 112 może w razie potrzeby przełączyć połączenie do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.


Polacy deklarują znajomość numerów alarmowych, jednak w sytuacji zagrożenia może zdarzyć się, że pomylimy numer. Warto więc co jakiś czas zrobić powtórkę. Pamiętajmy, że od naszej znajomości numerów alarmowych może zależeć czyjeś życie.