Zobacz pozostałe wpisy
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Dobrowolny, ale będą go stosować wszyscy. Dlaczego?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Dobrowolny, ale będą go stosować wszyscy. Dlaczego?

27.02.2018
Jak będzie działać i co to jest split payment? Dlaczego, skoro jest dobrowolny, prawdopodobnie korzystać z niego będą wszyscy przedsiębiorcy? Jak będzie działać dodatkowe konto, które otworzy Ci bank? Będzie płatne? Co to jest „komunikat przelewu”? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w informatorze „Mechanizm podzielonej płatności. Rewolucja w rozliczaniu VAT”. 
 
Wszyscy przedsiębiorcy, nawet Ci najmniejsi, musieli się oswoić z nowym obowiązkiem, jakim było wprowadzenie pliku JPK_VAT. W tym roku na tym jednak nie kończy się uszczelnianie systemu podatkowego. Od 1 lipca zostanie wprowadzony mechanizm podzielonej płatności, nazywany split paymentem.
 
Ministerstwo Finansów zapewnia, że jego stosowanie będzie dobrowolne. I tak rzeczywiście będzie, ale mechanizm działa w ten sposób, że firma, która zacznie go stosować, uruchomi łańcuch powiązań i włączy do niego również tych przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani dzieleniem płatności.
 
Split payment polega na tym, że przedsiębiorca ma prawo swojemu kontrahentowi zapłacić za fakturę w dwóch częściach. Na podstawowe konto kwotę netto, a na specjalne konto, które banki oraz SKOK-i będą musiały utworzyć każdej firmie, należną kwotę VAT.
 
Od razu uspokajamy – za specjalne VAT-owskie konto banki nie będą mogły pobierać dodatkowej opłaty. To, czy będzie ono oprocentowane, zależy już jednak tylko od polityki banku czy SKOK-u.
 
Środki z tego rachunku firma będzie mogła wykorzystać na zapłacenie podatku VAT swoim dostawcom. Ze swojego podstawowego rachunku zapłaci kwotę netto (na bieżący rachunek kontrahenta), a z VAT-owskiego należną kwotę podatku (na VAT-owskie subkonto sprzedawcy).
 
Skoro split payment będzie dobrowolny, dlaczego de facto stanie się powszechny? Jeśli firma A zapłaci firmie B fakturę w mechanizmie podzielonej płatności, to firma B niemal będzie zmuszona zapłacić w ten sam sposób firmie C. Nie będzie bowiem „mrozić” na subkoncie środków z podatku VAT i obciążać swojego rachunku bieżącego kwotą brutto. Wygodniej będzie zapłacić jej kwotę netto, a podatek VAT przelać z VAT-owskiego konta. Z punktu widzenia płynności finansowej to znacznie rozsądniejsze posunięcie. A skoro firma C otrzyma podzieloną płatność, to tak samo zapłaci firmie D. Powstanie efekt kuli śnieżnej.
 
Na końcu tego łańcucha znajdą się mikrofirmy, które często zakupów dokonują w sklepach, marketach czy hurtowniach, gdzie płacą gotówką lub kartą. A w takich sytuacjach mechanizm podzielonej płatności działać nie będzie. Tak więc VAT-owskie konto może im „puchnąć” z nadmiaru gotówki, a na rachunku bieżącym będą mieć debet.
 
W takich sytuacjach można wystąpić do urzędu skarbowego o uwolnienie środków z VAT-owskiego konta. Jednak to dość długotrwała procedura. Jak to zrobić dowiesz się z informatora „Mechanizm podzielonej płatności. Rewolucja w rozliczaniu VAT”. 
Znajduje się w nim również wyjaśnienie, co oznacza „komunikat przelewu” a także, jakie są zachęty, aby dobrowolnie, bez „przymuszania” przez kontrahentów, zacząć korzystać ze split paymentu. Bo pewne „bonusy” fiskus przygotował.
 
 
SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)