Zobacz pozostałe wpisy
Twój e-PIT – kolejne udogodnienia w rozliczaniu PIT

Twój e-PIT – kolejne udogodnienia w rozliczaniu PIT

11.02.2019

W tym roku nasze PITy z automatu rozliczą same urzędy skarbowe.

 

Twój e-PIT to nowa usługa udostępniona prze Ministerstwo Finansów, która ruszy 15 lutego. W ramach tej usługi zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 zostaną przygotowane przez urzędy skarbowe na podstawie danych, przede wszystkim pochodzących od płatników z informacji rocznych PIT-11, PIT-40A, PIT-8C.
Każdy podatnik będzie miał możliwość weryfikacji swojego rozliczenia w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. Dostęp do niego będzie możliwy po uwierzytelnieniu swoich danych bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi: PESEL (albo NIP i data urodzenia) oraz kwotą przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotą przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. z PIT-11) za rok 2018.

Dodatkowo podatnicy zostaną poproszeni o podanie informacji z PIT za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Docelowo usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o historię logowania, która pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie. Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.


Co nas czeka po zalogowaniu się na portalu podatnika? Mamy do wyboru cztery możliwości:


1.    AKCEPTACJA zeznania przygotowanego przez administrację skarbową,
2.    UZUPEŁNIENIE FORMULARZA bądź ZMIANA:
a.    rozliczenia PIT z formy indywidualnej na wspólną z małżonkiem (ewentualnie na rozliczenie osoby samotnie wychowującej dzieci),
b.    organizacji pożytku publicznego, której ma zostać przekazany 1% podatku,
c.    danych dotyczących ulgi na dzieci,
d.    informacji o wpłacie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, a także innych odliczeń z tytułu darowizny, ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej.
3.    ODRZUCENIE przygotowanego zeznania i:
a.    samodzielne wypełnienie formularza w usłudze Twój e-PIT,
b.    rozliczenie się w innej formie (np. papierowej).
4.    BRAK DZIAŁANIA – jeżeli podatnik nie złoży PIT w innej formie (np. papierowo), rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia 2019 r.


Tyle w skrócie o usłudze Twój e-PIT. Więcej na ten temat w przygotowanym przez nas materiale filmowym, w którym o zmianach w rozliczeniach podatkowych za 2018 r. opowiada nasz ekspert, Piotr Adamski z Business Tax Professionals, Grupa Impel. Zapraszamy do obejrzenia.


 

SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)