Zobacz pozostałe wpisy
Jasne chmury nad biznesem

Jasne chmury nad biznesem

23.10.2017

Jak wygląda obieg danych w polskich przedsiębiorstwach obecnie, jak może wyglądać za 20 lat? Dlaczego warto zlecać zarządzanie dokumentami profesjonalistom? Na te i inne pytania odpowiada Jakub Dzik, wiceprezes zarządu Impel.

 

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych na tegoroczym Europejskim Kongresie Gospodarczym był Przemysł 4.0, czyli rozwój nowych technologii zmierzający w kierunku, w którym – paradoksalnie – komputery mogą zniknąć z przedsiębiorstw, biur i urzędów.

Jakub Dzik: Hmmm… Biura bez komputerów?

 

Za to z terminalami podłączonymi do szybkiego internetowego łącza. Całe potrzebne mu oprogramowanie oraz pamięć będzie w chmurze.

Biuro z terminalami zamiast komputerów mogę sobie wyobrazić. Choć o niektórych trendach więcej się mówi niż je faktycznie wdraża. Temat chmury jest nośny, popularny, natomiast wciąż, przynajmniej w Polsce, funkcjonujemy głównie w oparciu o rozwiązania lokalne.

Faktycznie rynek usług chmurowych rośnie szybko, 20-30 proc. rok do roku w Polsce. Rośnie on między innymi dlatego, że główni dostawcy rozwiązań biurowych dla firm bardzo mocno prą w tym kierunku. Dowodem na to jest oferta sprzedaży najpopularniejszego na rynku pakietu biurowego. Jednak należy wskazać, że produkt chmurowy nie ma (jeszcze) wszystkich funkcjonalności, jakie oferuje program zainstalowany na dysku komputera.

 

Rozwiązania chmurowe nie są tanie i kompletne, ale są wygodne.

Tak, ale też nie każdy przedsiębiorca chce wyeksportować swoje bazy danych z obawy przed ujawnieniem tajemnicy firmy, bezpieczeństwa danych – choć to obawy całkowicie nieuzasadnione.

 

Niektóre badania pokazują, że dane w chmurze są lepiej zabezpieczone niż te przechowywane w wielu firmach.

To jest kwestia mentalności właściciela przedsiębiorstwa. To jest tak samo jak z outsourcingiem usług księgowych. Wielu przedsiębiorców mając księgowego u siebie czuje się lepiej i bardziej profesjonalnie obsłużonych, nawet jeśli ten księgowy nie nadąża za zmianami w przepisach, ale to jest JEGO księgowy. Podobnie jest z IT. To MOJE serwery, stoją U MNIE w firmie.

 

Z chmurą związana jest big data – analiza wielkich zbiorów danych. W Stanach Zjednoczonych to bardzo gorący temat. Zbierają i analizują dane najwięksi, od Walmarta po banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Walmart ma bez wątpienia długą historię analizy danych. Zbierał i wyciągał wnioski z rozmaitych informacji zanim jeszcze został wykuty termin big data.

 

Jeszcze jest inna kluczowa kwestia: jakie dane analizujemy? Niektóre opracowania mówią o tym, że firmy gromadzą terabajty nieaktualnych danych.

Polskie firmy na pewno przechowują niepotrzebne dane. To jest analogiczna sytuacja, jak z papierowymi dokumentami. Jednak kto w przedsiębiorstwie będzie miał odwagę powiedzieć, że są niepotrzebne? Prawdopodobnie, po długim czasie, dopiero gdy pokryją się już pajęczyną, wtedy wszyscy stwierdzą, że skoro 20 lat nikt do nich nie zaglądał, to można je zniszczyć. Dlatego warto korzystać z pomocy wyspecjalizowanych spółek, które przechowują dokumentację papierową przedsiębiorstwa i same zarządzają jej niszczeniem, gdy upływa ustawowy termin zobowiązujący przedsiębiorcę do przechowywania dokumentów.

 

Wdrażacie również rozwiązania e-commerce'owe. 9 proc. Polaków korzysta z e-sklepów prawie codziennie. To najlepszy wynik w Europie. Lubimy kupować przez internet, ale czy za naszymi upodobaniami nadążają sprzedawcy?

Najbardziej wartościowe platformy sprzedażowe to tak zwane platformy omnichannelowe, które umożliwiają dotarcie do klienta wieloma różnymi kanałami. Najczęściej ten termin można sprowadzić do tego, że chcemy mieć sklep internetowy, aplikację mobilną, możliwość zapłaty SMS-em, kartą, szybkim przelewem, możliwość tworzenia kampanii mailingowej, integrację z mediami spolecznościowymi, chcemy mieć algorytm, który będzie klientowi rekomendował produkty na podstawie jego wcześniejszych zachowań i historii plików cookies itd.

Jedno z takich rozwiązań - platforma o nazwie Hybris, z ekosystemu rozwiązań SAP, zyskuje popularność tak szybko, że nie nadążamy za budową zasobów do wykonywania projektów w stosunku do tempa pozyskiwania zleceń. Oby taka sytuacja miała miejsce w każdym miejscu w naszej działalności.

SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)