Zobacz pozostałe wpisy
Jacek Santorski: Turkusowe firmy w Polsce są jeszcze mitem

Jacek Santorski: Turkusowe firmy w Polsce są jeszcze mitem

22.09.2017
Według Jacka Santorskiego polskie firmy wywodzą się z paradygmatu folwarku, dyktatury i hierarchii. Miały one swoje zalety w ekonomii nisko rosnących owoców, ale dziś – kiedy trzeba konkurować nie tylko ilością i ceną, a jakością, relacjami, synergiami, elastycznością – potrzebny jest inny model organizacji i przywództwa, relacji. – Świat zmierza w stronę firm turkusowych – mówi Santorski.
Firmy bez szefów gdzie rządzą pracownicy? Turkusowy model zarządzania (tak Frederick Laloux określił samorządzące się spółki) to przyszłość biznesu. Choć dla niektórych płaska struktura, brak menedżerów, zbędnej biurokracji, hierarchii wewnętrznej i systemu motywacyjnego w firmie brzmi jak utopia, to są jednak firmy, którymi zarządzają pracownicy.
Przykładem jest amerykański producent przetworów pomidorowych Morning Star, który zatrudnia 400 stałych pracowników, a w sezonie dodatkowo 2 tys. tymczasowych. Ma 23 oddziały i 700 mln dolarów rocznego dochodu. Cały sekret funkcjonowania firmy bez menedżerów polega na tym, że pracownicy samodzielnie planują swoją pracę. Na początku roku każda osoba tworzy swój roczny plan działań, który konsultuje ze wszystkimi kooperantami. Kiedy zostanie ostatecznie ustalony – wciela go w życie, a jeśli coś idzie nie tak, dowie się o tym nie od szefa, ale od osób z którymi na co dzień współpracuje.

 
Zdaniem Jacka Santorskiego, turkusowe organizacje w naszym kraju są jeszcze pewnym mitem, ponieważ większość przedsiębiorstw wywodzi się z paradygmatu folwarku, dyktatury, hierarchii. – Z punktu widzenia naszej mentalności trudno o turkusowe firmy. Polak ma jednak w sobie takie przeświadczenie, że „jak nie ma gazdy, to jest głupi każdy”, a tu nagle jak to – wszyscy mamy być „ko-gazdami”? – mówi Santorski. – Niemniej świat zmierza w tę stronę i jeżeli nawet armia, ewoluuje w stronę „mission commands”, elastycznych zespołów, to tego rodzaju otwartość jest nieuchronna i to w najlepszym tego słowa znaczeniu – dodaje Santorski.
 
Choć nie wszystkim polskim menedżerom – ze względu na dotychczasowy styl zarządzania –będzie łatwo przestawić stery na turkusowy biznes, Polska nie jest białą plamą na mapie firm o tym kolorze. Jak wskazuje na swoim blogu prof. Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, są wśród polskich firm takie, którym udało się wprowadzić turkusowy styl zarządzania.
– Są to dwie firmy krakowskie LeaNCe (przedszkola) i Notjustshop, w której dzieci projektują dziecięce ubranka, a ich mamy je szyją. Jest firma informatyczna Kamsoft Podlasie z Zambrowa, producent etykiet i opakowań Marco z Gliwic, a także firma usługowa Brewa z Kalisza, która instaluje ogniwa słoneczne – wymienia prof. Blikle.
Tradycyjna firma kojarzy się ze strukturą hierarchiczną, w której każdy ma swoje miejsce, swojego przełożonego, który wydaje mu polecenia i kontroluje, czy i w jaki sposób zostały one wykonane. – Tak naprawdę chodzi o to, żeby ten ktoś wykonał dane zadanie. Okazuje się, że znacznie skuteczniejszą drogą do tego jest pozostawienie mu swobody decyzji. Dany pracownik dowiaduje się, co ma zrobić, ale sam podejmuje decyzję, jak to zrobi – mówi prof. Blikle i jak podkreśla: - Pozostawienie pracownikowi swobody decyzji pobudza jego kreatywność.
A co oprócz turkusu?

Turkus to tylko jeden z kolorów typologii paradygmatów organizacyjnych, które określił w swojej książce „Pracować inaczej” Frederick Laloux. Pozostałe to:
• czerwień – zarządzanie oparte na lęku, dominuje silna władza centralna, np. mafia;

• bursztyn – wiele szefów, hierarchiczna struktura, np. armia,

• pomarańcz – zarządzanie przez cele, hierarchiczność, np. korporacje);

• zieleń – demokratyczne reguły decyzyjne, kultura oparta o wartości, np. ruchy społeczne;
A wy w organizacji o jakim kolorze pracujecie?
źródło: pulshr.pl 20.03.2017 
 
 
SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)