Zobacz pozostałe wpisy
Delegacja? W drogę!

Delegacja? W drogę!

29.09.2017

Podróże kształcą – to wiadomo nie od dziś. Jeszcze więcej plusów mają wyjazdy służbowe, które mogą łączyć przyjemne w pożytecznym. Firmy coraz częściej doceniają ich zalety, a według statystyk 43% Polaków odbywa podróż służbową więcej niż 7 razy w roku.

Delegacja jest wyjazdem do innego miasta lub kraju w celu wykonania przez pracownika jakiegoś zadania. Pracodawcy często wysyłają ich tam na przykład na spotkania z ważnymi klientami, dzięki czemu mogą potem podpisywać ważne umowy i tworzyć transakcje, które są istotne dla rozwoju firmy. Takie wyjazdy mają jednak też zalety, które doceniają również pracownicy. Mogą się oni rozwijać zawodowo i osobiście, zwiększać kwalifikacje i poszerzać horyzonty. Podczas tych kilku dni spędzonych poza domem pracownicy mają szansę poznać też nowe miejsca, a nawet… pozwiedzać.

Delegacje nie są opłacane z własnej kieszeni – pracownik otrzymuje zwrot kosztów podróży i dietę (czyli kwotę na wyżywienie), a więc nie musi się martwić o pieniądze na bilety, jedzenie czy nocleg. Od czasu trwania wyjazdu zależy wysokość diety i zwrotów: od 2013 roku dieta pełna wynosi 30 zł, ryczałt za nocleg – 150% diety pełnej, a ryczałt za dojazdy – jej 20%. Dziennie np. poniżej 8h nie przysługuje dieta, od 8h do 12 h jej połowa, a powyżej pracodawca wypłaca całą. Nocleg też ma swoje określone ramy: musi wynieść więcej niż 6h, odbywać się między 21:00 a 7:00 i nie może mieć miejsca np. w czasie przejazdu.

Jest wielu handlowców, którzy większość czasu pracowniczego spędzają w podróży i często zmieniają otoczenie. Każdy wyjazd wiąże się z rozliczaniem kosztów i papierkową robotą. Obliczenia mogą wydawać się skomplikowane, ale istnieją rozwiązania, które pozwolą korzystać w pełni z zalet podróży służbowych pracowników i skupić się na jeszcze ważniejszych rzeczach. To outsourcing, z którego coraz częściej korzystają duże firmy. Impel właśnie prowadzi takie działania – rozlicza rocznie aż 25 tysięcy delegacji. Wystarczy wysłać wszystkie dokumenty w jedno miejsce, a potem juz tylko odebrać gotowe rozliczenia i… planować kolejny wyjazd! 

SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)