Zobacz pozostałe wpisy
Cash security, czyli najlepszy sposób ochrony sektora finansów

Cash security, czyli najlepszy sposób ochrony sektora finansów

02.03.2018

Banki, bankomaty, wrzutnie nocne oraz wszystkie inne instytucje i przedsiębiorstwa prowadzące obrót gotówkowy – wszystkie one bardzo często narażone są na pomyłki nieodpowiedzialnych pracowników i niebezpieczeństwo kradzieży. Jak można temu zapobiec? Zapewniając im odpowiednią ochronę, czyli tzw. cash security.

Obieg wartości pieniężnych ze szczególnym wskazaniem na ich transportowanie, może być łatwym łupem dla złodziei, co może doprowadzić nawet do bankructwa firmy. Dlatego właśnie tak istotna jest odpowiednia ochrona i ostrożność podczas transportowania oraz przeliczania wartości. Samemu trudno jest nieraz o to zadbać, zwłaszcza gdy ma się na głowie wiele innych obowiązków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Warto więc w takiej sytuacji zgłosić się do specjalistów – np. firm outsourcingowych, których pracownicy są odpowiednio wyszkoleni i wspierani przez odpowiednie, nowoczesne technologie.

 
Co powinna zapewnić taka firma?
 
Przy zlecaniu pracy firmie zewnętrznej należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność wykonawcy. Tylko duże, renomowane firmy posiadające odpowiedni potencjał ekonomiczny, operacyjny oraz know-how, gwarantują bezpieczeństwo i terminowość realizowanej usługi. Szczególnie istotnym elementem jest posiadanie przez wykonawcę szczelnej polisy ubezpieczenia mienia, z limitami adekwatnymi do ilości transportowanej i przeliczanej gotówki. Z uwagi na olbrzymią kapitałochłonność wynikającą z konieczności posiadania przystosowanej floty pojazdów, liczarni w których odbywa się proces obróbki i konfekcjonowania wartości pieniężnych a także skomplikowanych i drogich systemów informatycznych, usługi te są realizowane przez bardzo wąskie grono wyspecjalizowanych dostawców.
 
Jedną z takich firm jest właśnie Impel Cash Solutions Sp. z o.o., która wyspecjalizowała się w obsłudze instytucji finansowych, sieci bankomatów jak również klientów z sektora handlu i usług do których należą m.in. markety, dyskonty, stacje paliwowe, hotele i restauracje.
 
Za transportowanie wartości pieniężnych odpowiadają przeszkoleni konwojenci, który korzystają z floty kilkuset samochodów przystosowanych do przewożenia gotówki, tzw. bankowozów. Jest to niezwykle odpowiedzialne zajęcie, do tego narażone na wysoki stopień ryzyka. Dlatego też wykonywanie takich czynności na własną rękę jest bardzo niebezpieczne a w przypadku ewentualnego napadu osoba transportująca narażona jest na utratę środków. Wymogi jakimi powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 7 września 2010 r.).
 
Za przeliczanie gotówki natomiast odpowiedzialni są pracownicy Centów Obsługi Gotówki. Charakteryzują się oni nieposzlakowaną opinią i uczciwością. Wspierani są przez wyspecjalizowane, wysokowydajne urządzenia do liczenia wartości wsparte o systemy informatyczne, które umożliwiają przekazywanie do klientów szybkiej informacji na temat procesowanych środków. Do podstawowych czynności poza samym przeliczaniem należy również ich księgowanie i raportowanie.
 
W chwili obecnej Impel Cash Solutions obsługuje ponad 30 umów z bankami, blisko 6000 bankomatów i wpłatomatów oraz kilkuset klientów z sektora retail.
SKOMENTUJ
Publikacja komentarzy nastąpi w ciągu 24h od ich przesłania. Treści obraźliwe, nieprawdziwe, niezgodne z etykietą czy polskim prawem będą odrzucane.
KOMENTARZE (0)