Vademecum

Zobacz pozostałe wpisy

Oszczędna flota czyli korzyści z monitoringu GPS

22 kwietnia 2016

Każda firma, która w swojej działalności wykorzystuje pojazdy mechaniczne, narażona jest na straty wynikające z ich nieprawidłowego użytkowania, zwłaszcza niewłaściwego stylu jazdy. Jest to widoczne w firmach posiadających lub zarządzających flotami samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Istnieją jednak technologie, które pozwalają na zachowanie kontroli nad pojazdami będącymi w ruchu. Jedną z najefektywniejszych technik pozwalających na osiągnięcie wymiernych korzyści jest monitoring GPS.

Co generuje straty?

Pojazdy służbowe przekazywane są w ręce różnych użytkowników. Im więcej kierowców, tym trudniejsze może być sprawdzenie ich umiejętności w praktyce. Część z nich może nie mieć wystarczających kwalifikacji do efektywnej jazdy, inni z kolei mogą być nadmiernie pewni swoich umiejętności, przez co często lekceważą przepisy ruchu drogowego. Niewłaściwy styl jazdy, zwłaszcza jazda bardzo dynamiczna, zwiększa znacznie zużycie paliwa. Do niepotrzebnego zużycia paliwa dochodzi także w autach pozostawionych na biegu jałowym, które w czasie pracy silnika mogą zużyć litr paliwa na godzinę. Wydaje się to niewiele, ale w dużej flocie generuje to konkretne koszty, które dzięki optymalizacji wynikłej z zastosowania GPS można zmniejszyć o kilka procent. Ponadto kierowcy służbowych aut, szczególnie osobowych, często też wykorzystują je do celów prywatnych. To przede wszystkim jazda na zakupy, przewożenie dzieci do szkoły lub przedszkola, a nawet wyjazdy na prywatne wycieczki. Na niewłaściwe użytkowanie narażone są także samochody dostawcze i ciężarowe, które mogą być używane do wykonywanych „na lewo” usług transportowych. Kierowcy często zmieniają trasy przejazdów na wygodniejsze dla nich, lecz niekoniecznie oszczędniejsze. Proceder ten dotyczy prawie 50 procent kierowców.

Gdzie szukać oszczędności?

Monitoring satelitarny pojazdów umożliwia zdalną obserwację lokalizacji i szybkości ruchu pojazdów floty w czasie rzeczywistym. System GPS pozwala na ciągłe śledzenie i rejestrację tras pojazdów, ich postojów a ponadto daje możliwość kontroli stanu i zużycia paliwa. Dzięki temu łatwiej wychwycić niewłaściwe użytkowanie pojazdów i podjąć działania mające na celu poprawę efektywności. Zbadano, że pojazdy służbowe, w których zamontowano monitoring GPS, zmniejszyły średnie tygodniowe przebiegi o 380 kilometrów. W skali roku zastosowanie monitoringu GPS skutkuje zmniejszeniem liczby przejechanych przez auta odległości nawet o 5 procent. Np. w małej flocie złożonej z 10 samochodów, z których każdy przejeżdża dziennie około 250-300 km, oszczędności mogą wynieść nawet 50 000 zł w ciągu roku. Dzięki temu całkowity zwrot kosztów inwestycji i uzyskanie oszczędności jest możliwe już w pierwszym roku użytkowania monitoringu GPS. Monitoring GPS pozwala także na zaplanowanie tras przejazdów, tak by były one najefektywniejsze ekonomicznie. Szczególnie przydatne jest to przy planowaniu przejazdów drogami objętymi systemem płatności viaToll. Innym polem do oszczędności jest bezpośrednia kontrola zużycia paliwa. Nowoczesne systemy monitoringu GPS dzięki połączeniu z elektroniką samochodu pozwalają na bieżącą kontrolę zużycia i stanu paliwa. Kontrolowanie tych parametrów pozwala na wykrywanie kradzieży paliwa. Same kradzieże paliw przez użytkowników aut służbowych to wg statystyk średnio 3% całkowitego budżetu na paliwo w firmie. Ponadto monitoring stanu paliwa pozwala także na wykrycie strat paliwa wynikających z awarii, wycieków lub niewłaściwej pracy pojazdów. Jedną z firm dostarczających nowoczesne usługi tego typu jest Impel Monitoring . Na stronie monitoringgps.ekstrapromocja.pl można sprawdzić, na czym polega unikatowe rozwiązanie pozwalające na kontrolę online tankowanego paliwa.

Rozwiązanie – monitoring GPS

Zarządca floty ma z reguły ograniczone możliwości kontroli zachowania użytkowników aut na drodze, jednak dzięki monitoringowi GPS możliwa jest pełna kontrola nad zachowaniem pojazdu. Skala wykorzystania monitoringu GPS w Polsce wśród flot pojazdów nie przekracza 40 procent, co pokazuje, że w naszym kraju nie są to jeszcze rozwiązania popularne. Tym bardziej warto rozważyć korzyści, jakie daje taka usługa. Zachęcamy do wprowadzenia rozwiązań optymalizujących koszty użytkowania flot pojazdów. Pamiętajmy, że oszczędna flota to nie tylko redukcja wydatków i poprawa wydajności pracy, ale również działanie na rzecz ochrony środowiska.